All the Copa Chile matches this weekend, schedules and where to watch them | Soccer

Now that the first round of the National Soccer Championship is over, several teams will continue playing due to the Chile Cup matches, do you know what the crosses are and which teams face each other?

Let us remember that this is the 44th edition of the tournament that brings together 78 teams from various divisions, including amateurs, throughout the country.

When is the Chile Cup played?

Specifically, the first phases of the Chile Cup 2024 He already started with amateur and third division clubs. Now it’s the turn of the round of 16 of each zone: North, North Center, South Center and South.

The instance (Regional Phase), which brings together 16 casts in each zone, will concentrate 32 one-way matches between this Friday, June 14, and next Monday, June 17. Thus, the winning cast will be known immediately, since there is no return match.

The winner of each key will advance to the next round of quarterfinals, and so on until the definition of the Chile Cup in the final, which if won, grants a place as Chile 4 to Copa Libertadores 2025.

Yes indeed, certain dates had to be suspended due to the intense frontal system that has left heavy rains in several regions of Chile, including victims and isolated people.

What are the Chile Cup matches or matches by zone?

North Zone

Saturday June 15

Municipal Mussels vs. Sports Copiapó: 12:00 hours.
Municipal Rolando Club Barcelona vs. Copperloa: 15 hours.
Municipal Salamanca vs. Coquimbo Kingdom: 6:00 p.m.
September 11 vs. San Marcos de Arica: 20 hours.
United North vs. Sports Iquique: 20 hours.

Sunday June 16

Trasandino vs. Sports La Serena: 12:30 hours.

Monday June 17

Provincial Ovalle vs. Cobresal: 15 hours.
North Central vs. Sports Antofagasta: 7:00 p.m.

ANFP

North Central Zone

Friday June 14

Saint Louis vs. Everton: 7:00 p.m.

Saturday June 15

San Antonio Unidos vs. Union La Calera : 3:00 p.m.
Sports Melipilla vs. Union San Felipe: 3:00 p.m.
Concón National vs. Santiago Wanderers: 5:30 p.m.

Sunday June 16

AC Barnechea vs. Sports Limache: 12:00 hours.
Santiago City vs. Palestinian: 3:00 p.m.
Naval Glories vs. Catholic University: 5:30 p.m.

Monday June 17

Municipal Puente Alto vs. University of Chile: 7:00 p.m.

ANFP

South Central Zone

Saturday June 15

Sports Rengo vs. Sports Santa Cruz: 3:00 p.m.
Sports Recoleta vs. Audax Italian: 3:00 p.m.
Real San Joaquín vs. Santiago Morning: 3:00 p.m.
Seminary Club vs. Magellan: 4:00 p.m.

Sunday June 16

Quillón School vs. Colo Colo: SUSPENDED.
Lautaro de Buin vs. O’Higgins: 3:00 p.m.
Marcos Trincado vs. Spanish Union: 3:00 p.m.
General Velasquez vs. United Curico: 3:00 p.m.

Which teams face each other in the round of 16 in the South Central Zone
ANFP

South Zone

Saturday June 15

President Ibáñez vs. Huachipato: 12:00 hours.
Vicente Pérez Rosales vs. University of Concepción: 15 hours.
Imperial United vs. Fernandez Vial: 15 hours.
Provincial Osorno vs. Sports Temuco: 15 hours.
Sports Concepción vs. Sports Linares: SUSPENDED.

Sunday June 16

Port Wings vs. Sports Puerto Montt: 2:00 p.m.
SAU Temuco vs. Ñublense: 3:00 p.m.
Communal Cabrero vs. Rangers: 4:00 p.m.

What are the teams and round of 16 matches of the South Zone Phase?
ANFP

Where to watch Copa Chile matches on TV and streaming?

Some of the Chile Cup matches This weekend they will be broadcast on the TNT Sport Premium channel and on the Estadio TNT payment and streaming application.

 
For Latest Updates Follow us on Google News
 

-