How much does it cost to prepare typical dishes in San Juan to celebrate National Day?

How much does it cost to prepare typical dishes in San Juan to celebrate National Day?
How much does it cost to prepare typical dishes in San Juan to celebrate National Day?

National dates are not only to commemorate events that marked the history of a town but also to gather family and friends around a table and enjoy typical dishes such as locro, empanadas or asado, which bear the Argentine seal.

On this occasion, we show you how much each dish costs that will surely be on the menu of Argentines this May 25 – Revolution Day, which commemorates the formation of the First National Government.

Although these foods are part of the Argentine gene, each province, home and family adapted them to their taste and, in these situations, their pocket. The premises consulted belong to the San Juan microcenter and costs may vary depending on the area. Likewise, the total amount we provide per dish includes between 4 and 6 guests.

Roast

Entrain or back tip – $8,500 per kg

Chorizos (pure pork) – $5,800 per kg

Black pudding (pure pork) – $5,800 per kg

Grilled sausage (pure pork) – $6,300 per kg

Ribs – $7,400 per kg

Eyelet (empty), roast lid or butcher roast – $7,900 per kg

  • There is also the option of adding widths but it makes the budget more expensive:

Chinchulines – $3,400 per kg

Sweetbreads – $7,600 per kg

Option 1 Option 2 Option 3
1kg of ribs $8,500 1kg of butcher roast $7,900 1kg of back tip $8,500
1kg of entrails $7,400 1kg of ribs $8,500 1kg of ribs $8,500
1/2kg of chorizo ​​$2,900 1/2kg barbecue sausage $3,150 1/2kg of chorizo ​​$2,900
1/2kg of black pudding $2,900 1/2kg of black pudding $2,900 1/2kg of black pudding $2,900
1/2kg of chinchulines $1,700
1/2kg of gizzards $3,800
Total: $27,200 Total: $22,450 Total:$22,800
  • The total amount may vary depending on the diners’ preference regarding cuts and widths.

(Prices courtesy of Don Pollo butcher and poultry shop).

empanadas

Ground:

Common – $4,500 per kg
Special – $7,000 per kg

Onion – $1,100 per kg

Flour – $770 per kg

  • There is also the option of not making the dough and buying the caps:

Caps x12 – $1,000

Option 1 Option 2
Ground 1kg $4,500 Ground 1kg $7,000
Onion 2kg $2,200 Onion 2kg $2,200
Flour 1kg $770 (oil and water are not taken into account for the dough) Caps x24 $2,000
Total: $7,470 Total: $11,200
  • The cost varies if diners decide to add olives, eggs or make them fried.

locro

Beans – $1,700 package for 500 grams.

White corn – $1,300 package for 500 grams.

Onion – $1,100 per kg (only between 2 and 3 onions will be used – approximately $400)

Pumpkin (English or anquito) $750 per kg. (only half a kilo will be used – approximately $375)

Green pepper – $400 unit

Bell pepper – $800 unit

Marota – $7,100 per kg. (only 250 grams will be used – approximately $1,775)

Osobuco (medallion) – $5,500 per kg. (only 250 grams will be used – approximately $1,375)

Salted bones (pure pork) – $2,500 per kg. (only 250 grams will be used – approximately $625)

Bacon – $800 for 100g.

Spanish sausage – $8,000 for 800 grams. (only 200 grams will be used – approximately $2,000)

Total: $11,500

 
For Latest Updates Follow us on Google News
 

-

PREV Córdoba gives Nuremberg a cup for an exhibition
NEXT Ireland and Argentina. Hunger and technology